fbpx
Barbara Kohlbrenner
Barbara Kohlbrenner – doradca wizerunkowy, coach, stylistka – pomaga budować wizerunek spójny z osobowością i stylem życia.   Oferuje sesje coachingowe oraz metamorfozę, zakupy, przegląd szafy. Wejdź i zbuduj ze mną swój styl! | barbarakohlbrenner.pl

Granatowa marynarka – pozycja obowiązkowa w męskiej garderobie

Dzisiaj trochę klasyki. Wszechstronność granatowej marynarki określiłabym słowami „do tańca i do różańca”;), bo pełni ona w męskiej szafie taką samą funkcję jak „mała czarna” w szafie kobiety. To znaczy, że sprawdza się niemal na każdą okazję i jest modowym pewniakiem, który w sekundę sprawia, że stylizacja nabiera odpowiedniego charakteru. Jedna rzecz, a potrafi dodać profesjonalizmu, elegancji lub nonszalancji. Uważam ją za pozycję obowiązkową. Każdy mężczyzna powinien ją mieć w swojej szafie. Zacznę od kilku wskazówek na temat doboru odpowiedniego rozmiaru i zasad jej noszenia. 

długość rękawów
Rękawy marynarki powinny sięgać do nasady kciuka (chodzi o punkt znajdujący się niemal przy nadgarstku). Inna zasada mówi, że mankiet koszuli powinien kończyć się na przegubie nadgarstka, a rękaw marynarki 1-1,5 cm wyżej.
długość marynarki
Marynarka powinna dzielić ciało od kołnierzyka po buty na dwie równe części.
klapy

Powinny swobodnie opierać się na klatce piersiowej i nie powinny się załamywać.
plecy

Koniecznie sprawdź czy na tkaninie na plecach nie pojawiają się żadne fałdy.
kołnierzyk
Powinien dość ściśle przylegać do kołnierzyka koszuli. Klasyczna zasada mówi, że kołnierzyk koszuli powinien wystawać ponad kołnierzyk marynarki o około 1,5 do 2 cm.
guziki
Już kiedyś o nich pisałam;), ale w ramach przypomnienia:
1. jeśli marynarka ma jeden guzik, to nie ma wątpliwości, który zapiąć 😉
2. jeśli marynarka ma dwa guziki, zapnij tej górny
3. jeśli marynarka ma trzy guziki, zapnij środkowy 
4. w marynarce dwurzędowej wszystkie guziki powinny być zapięte, tylko dolny zewnętrzny możesz pozostawić rozpięty

brustasza
To kieszeń, do której wkłada się poszetkę. Możesz wybrać taką, w kolorze korespondującym z krawatem lub w kolorze kontrastowym do niego. Często spotykaną praktyką jest stosowanie poszetki w sytuacji, kiedy nie korzysta się z krawata.
butonierka
To niewielki otwór w lewej klapie marynarki, do którego wkłada się, a nie przyczepia żywy kwiat.
wewnętrzne kieszenie
 marynarki
Do wewnętrznych kieszeni marynarki nie powinno się niczego wkładać. Z wypchanymi kieszeniami będziesz wyglądał nieelegancko.

Pora na granatową marynarkę w kilku odsłonach.:)
1. Opcja klasyczna

Najbardziej klasycznym zestawem w jakim występuje granatowa marynarka jest oczywiście garnitur. Ten w kolorze granatowym sprawdzi się zarówno w pracy, jak i na uroczystości rodzinnej (wesele), a także podczas niezobowiązujących spotkań. Kolor ten pasuje niemal do każdego typu urody i świetnie komponuje się z innymi popularnymi kolorami męskiej garderoby – białym, brązowym, szarym. Granatowy garnitur dobrze prezentuje się zarówno z krawatem, jak i z muchą.

granatowy garnitur w męskiej szafie
granatowy garnitur w męskiej garderobie

2.Opcja pół na pół

Modą męską i ubieraniem mężczyzn zajmuję się od lat. Często słyszę, że Panowie w garniturze czują się przebrani, skrępowani. Jeśli w takim klasycznym uniformie czujesz się sztywno, ta opcja jest dla Ciebie.

Połącz granatową marynarkę ze spodniami w podobnym odcieniu. Do tego dodaj ulubioną koszulę – białą lub wzorzystą. W ten sposób pozbędziesz się krawata (kolejna męska zmora;) i bardzo formalnego look’u, na rzecz nadal biznesowej, aczkolwiek bardziej swobodnej stylizacji. Zestaw ten równie dobrze sprawdzi się też „po godzinach”.

granatowa męska marynarka w nieformalnym połączeniu

granatowa marynarka w zestawieniu z jeansami

3. Opcja nie do pary

Granatowa marynarka świetnie sprawdza się także w zestawie ze spodniami „nie do pary”. W letniej stylizacji założysz ją do jasnych spodni i mokasynów. Jesienią i zimą dobrze będzie wyglądała z ciemnymi spodniami. Marynarka w tych połączeniach stanowiła będzie gustowne dopełnienie całego zestawu. Doda strojowi formalnego charakteru lub stanie się modnym elementem całego look’u.

granatowa męska marynarka w połączeniu z jasnymi spodniami
granatowa męska marynarka w wersji letniej
męska granatowa marynarka

granatowa męska marynarka na jesień
granatowa marynarka w połączeniu z jeansami
4. Opcja na luzaka

Dla fanów mniej formalnego stylu, granatowa marynarka może sprawdzić się w zestawie z klasycznym podkoszulkiem, ze swetrem, a nawet z golfem. Moda nie zna granic i dla tych, którzy lubią eksperymentować granatowa marynarka jest niekończącym się źródłem inspiracji. Wariacji na jej temat może być tak dużo, jak wiele jest indywidualistów podchodzących do mody z przymrużeniem oka.

granatowa marynarka nieformalne zestawienie
granatowa marynarka w nieformalnym połączeniu
męska granatowa marynarka na jesień

Zachęcam do zabawy modą. Pamiętaj jednak, żeby zawsze dostosować ubiór do czasu i miejsca, w którym się znajdujesz.:)

 

Potrzebujesz wizerunkowego wsparcia?
Zapraszam do kontaktu: +48 602 717 800

brb@barbarakohlbrenner.pl

Barbara Kohlbrenner


Foto: Pinterest

ARCHIWUM