Odpowiednio dobrane ubranie komunikuje klasę i styl. Wpisując się w różne obszary kulturowe, odzwierciedla znajomoścć zasad savoir vivre’u. Ubranie tworzy nasz wizerunek, wysyła sygnały o tym, jak traktujemy samych siebie oraz z jakim szacunkiem odnosimy się do osób, z którymi współpracujemy. Niedawno pisałam o stylu business formal oraz business casual dla panów. Dziś pora na business casual damski, czyli styl swobodny, do wykorzystania w pracy i w sytuacjach codziennych.
Business casual sprawdza się podczas mniej formalnych spotkań lub służbowych wyjazdów. Zasady mówią, że ma być wygodnie, z klasą, bez zbytniej nonszalancji, ale również bez przesadnej elegancji.
Z czego składa się strój business casual damski?
Garnitur o męskim kroju to podstawa codziennego look’u w biurze. Im prostszy, tym lepszy. Idealny będzie do koszul i dzianinowych bluzek. Marynarka powinna sięgać bioder lub je zakrywać. Wybieraj te taliowane, z zaznaczonymi ramionami. Spodnie — najlepsze proste, z nogawką w kant, bez zaszewek w pasie. Wiosną i latem wybierz garnitur w kolorze beżowym, białym, bladym różu, łososiowym lub oliwkowej zieleni.
Kostium, czyli tzw. garsonka, to najbardziej klasyczna i zarazem formalna część garderoby, uniwersalna w każdej sytuacji, jednak zdecydowanie zalecana w sytuacjach bardzo oficjalnych. Żakiet powinien być prosty, może być taliowany. Powinien być krótszy niż w garniturze. Spódnica sięgająca talii, ołówkowa lub trapezowa, nie krótsza niż 5 cm nad kolano. Pamiętaj, bluzka lub koszula obowiązkowo wpuszczona do środka.
W stylu business casual możesz stworzyć swoje własne zestawy, dobierając marynarkę do spódnicy lub spodni. Zestawiaj podobne kolory, ale różnicuj tkaniny.
Codzienny biurowy look nie wymaga noszenia marynarki. Wybierając bluzki i koszule postaw jednak na szlachetne, naturalne tkaniny. Zrezygnuj z głębokich dekoltów, gołych pleców, cienkich ramiączek, nadruków, cekinów, prześwitów, koronek.
Business casual, zwłaszcza w piątki, akceptuje dżinsy, ale spodnie muszą mieć prosty krój, muszą być ciemne i absolutnie pozbawione przetarć. Jeśli nie lubisz jeansów, możesz założyć cygaretki, spodnie z podwyższoną talią lub luźne chinosy.
Decydując się na sukienkę, wybierz tę klasyczną w fasonie: typu princeska, o kroju litery A lub odciętą pod biustem, z jednolitych, miękko układających się tkanin. Nieakceptowalne są gorsety, powłóczyste suknie boho, sukienki wieczorowe i koktajlowe, suknie maxi.
W stylu business casual dress code obowiązuje nawet podczas upałów. Możesz włożyć sukienkę, ale nie może ona odsłaniać kolan i ramion. Pamiętaj także, że sandały i inne obuwie odsłaniające palce lub pięty jest niemile widziane. Świetnie w biurze sprawdzają się mokasyn, baletki i czółenka na niezbyt wysokim obcasie — do 7 cm.
Z obuwiem sportowym ostrożnie. Można pozwolić sobie na nie, jeśli pracujesz jako freelancer. Wtedy zestaw je z garniturem lub eleganckimi spodniami.
Wybierając torebkę, kieruj się wygodą i funkcjonalnością. To element stroju, w którym możesz przemycić trochę koloru i szaleństwa. Niedozwolone są plecaki, torby szmaciane lub sportowe, plecione koszyki, torebki w ostrych kolorach, z nadrukami, okuciami, ćwiekami.
Czego się wystrzegać w stylizacjach?
Wybierając styl business casual damski, warto zwracać uwagę między innymi na:
- Ostre kolory: pomarańcz, fiolet, turkus, ostry róż, kanarkowa żółć, trawiasta zieleń, złoto, srebro,
- Infantylne desenie, takie jak drobne kwiatuszki, grochy, motylki itp.,
- Materiały, takie jak sztruks, tafta, polar, a także materiały błyszczące się i połyskujące,
- Grube swetry, bluzy sportowe, T-shirty z nadrukami
Zwróć uwagę na makijaż — to zazwyczaj „kropka na i” całej stylizacji. Powinien być dyskretny, staranny. Jeśli podkreślasz oko, nie maluj ust i odwrotnie.
Zapach powinien być subtelny, nie przesadzaj z mocnymi perfumami.
Zaletą damskiego business casual jest to, że można dodawać do niego elementy swojego stylu. Oczywiście nie chodzi o to, aby pójść na całość, ale jest tu miejsce na pokazanie swojej osobowości. Dlatego warto zadbać o jakiś wyróżnik: mogą to być oprawki okularów, charakterystyczne upięcie włosów, apaszka lub kolor szminki.
Jeśli budujesz swoją biznesową szafę, a dodatkowo przerażają Cię zakupy, nie znosisz galerii handlowych i nie wiesz, co wybrać z tak obszernej oferty, aby stworzyć swój profesjonalny look, sprawdź zakupy online ze stylistką.